MCANDREW, James Leonard Lorrimer

Display Number: 1710  
Name: McAndrew James Leonard Lorrimer
Rank: Lieutenant Service Number:  FX81933 (FAA RNZNVR)
Date Joined:  9/8/1940 Date Discharged:  31/3/1946, transferred to Royal 1/4/46
James McAndrew joined the Fleet Air Arm (scheme F) in August 1940.  He joined as Leading Naval Airman but trained as a pilot in the UK and achieved officer rank in July 1941. After training he was posted to 700 Squadron based at HMS SPARROWHAWK, an air base where pilots were trained to fly catapult aircraft such as the amphibious Supermarine Walrus biplane.
Between March 1942 and June 1943 McAndrew, still with 700 Squadron, served in HMS MAURITIUS, a light cruiser attached to the Eastern and Mediterranean Fleets.  His duties included piloting patrol, surveillance, search and torpedo spotting flights.   He was promoted to Lieutenant in June 1943 after completing his service in MAURITIUS.
McAndrew was then posted to Egypt with 701 Squadron.  He was based at HMS GREBE, a shore base for all Fleet Air Arm units in Egypt.  During this time his squadron was attached to the RAF and took part in the Allied Invasion of Sicily. 
He returned to England in October 1943 and served at various air bases for the duration of the war.  He was discharged from RNZNVR in 1946 and transferred to the Royal Navy. 
Link to full profile  
 
Medal Description (First three medals only, Left to Right):  
  • 1939-45 Star
  • Atlantic Star
  • Africa Star
  • Defence Medal
  • War Medal 1939-45
  •